Üye Girişi Üye Ol
Favori Lezzetler
MEKANLAR YAZARLAR CHEFLER & BLOGGERLAR HABERLER
24 Kasım 2018 Cumartesi - 18:15

Sirha İstanbul Gastronomi Sektörünü 6. kez bir araya getiriyor..

Gastronomi sektörünün en büyükbuluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışı ile Türkiye’de farkyaratan Sirha İstanbul, 6.kezkapılarını açmaya hazırlanıyor.

Sirha İstanbul Gastronomi Sektörünü 6. kez bir araya getiriyor..

Gastronomi sektörünün en büyükbuluşması olarak nitelendirilen ve üstün kalite anlayışı ile Türkiye’de farkyaratan Sirha İstanbul, 6.kezkapılarını açmaya hazırlanıyor. Bu sene 29 Kasım – 1 Aralık 2018 tarihleri arasında Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Sirha İstanbul bir kez daha Türkiye’nin zenginliklerini dünya mutfakları ile buluştururken, dünya mutfaklarındaki yenilikleri de Türkiye’de sergileyecek.

2017’deki Sirha İstanbul’a gıda veiçecek ürünlerinden mutfak ekipmanlarına, pasta-fırıncılık ürün veekipmanlarından mobilya ve sofra üstü takımlarına, tekstil ve hijyendenteknolojiye kadar uzanan geniş bir yelpazede yüzlerce katılımcı yer aldı.2017’de Sirha İstanbul’da yer alan katılımcı ve marka sayısı bir önceki yılagöre yüzde 45’lik artışla 431’e ulaşırken, fuar 11.379 profesyonel tarafındanziyaret edildi. 2018’de ise bu sayının 13 bine ulaşması bekleniyor.

Sirhaİstanbul büyümeye devam ediyor

Türkiye pazarını oldukça önemseyenSirha, geçtiğimiz sene başladığı yurt dışı alım heyeti çalışmalarını bu yıl dadevam ettiriyor. Balkanlar ve Ortadoğu ülkelerinden önemli ve yeni satın almacılarbu yıl Sirha İstanbul’u ziyaret edecek.

2018YILINDA OMNIVORE BAŞROLDE

Öte yandan,Sirha İstanbul’da geçen yıl ilgi gören pek çok etkinlik bu yıl içerikleri dahada geliştirilmiş olarak yer bulacak. Bu yıl heyecanla beklenen etkinliklerarasında Omnivore başrolde olacak.Mutfakta Yaratıcılık Festivali olarak dünyanın önemli gastronomi merkezlerindedüzenlenen Omnivore’un İstanbul ayağı, her sene olduğu gibi 2018’de de Sirhaİstanbul kapsamında düzenlenecek. 2006 yılından beri organize edilen Omnivore, yemek pişirme sanatınayepyeni bir bakış açısı getirmeyi hedefliyor. Yenilikçi şeflerle avangart vealternatif bir yaklaşım sunan Omnivore’unen temel amacı yerel lezzetleri, lokal ürünleri kullanarak, ön plana çıkarmakve yeni yetenekler, kültürler ve teknikler ile Omnivore mutfak sanatının şartlandırılmış tanımlarını yıkmak. Omnivore Aykut Doğanok, AylinYazıcıoğlu, Can Aras, Cenk Debensason, Derin Arıbaş, Erdal Argış, FatmaYıldırım, İsmet Saz, Kaan Bergson, Kaan Sakarya, Maksut Aksar, Mustafa Özgüler,Serra Beklen, Umut Karakuş, Üryan Doğmuş, Yağmur Engin gibi Türk şefleri,İtalya’dan, Rusya’dan, Kanada’dan ve Fransa’dan ilk kez gelecek olan uluslararasıplatformlarda tanınan şeflerle bir araya getirecek. Dünyaca ünlü davetli şeflerarasında, sınırları zorlayan yaratıcılığı ile bilinen sakatatçı İtalyan şef Diego Rossi, ‘Food Truck’ konsepti iletanınan Rus şef Ivan Shishkin,dondurma tutkusu, değişik lezzetleri karıştırmasıyla ünlüFransız şef Henri Guittet ve Kanada’nınen iyi restoranları arasında gösterilen Candide’den John Winter Russel bulunmakta. Omnivore kapsamında çeşitli çalışmalar olacak. 3 gün boyuncasürecek olan Sirha İstanbulkapsamında 25 Master-class(oturum)’denfazla organize edilecek. Her master-classesnasında farklılıklarıyla öne çıkan şefler kendi kurallarını ve reçetelerinianlatacak. Bu sayede şefler ve sektör profesyonelleri hem yeni fikirleredinecek, menülerini geliştirecek hem de yeni trendleri yakalayabilecek.Yöresel ürünlerden beslenen, her ülkenin öz dinamiğini açığa çıkaran vekültürel değerlere önem veren Omnivorebu yıl Sirha İstanbul’un en dikkat çeken etkinliği olacak. 

SİRHAİSTANBUL’DA HER YIL OLDUĞU GİBİ YENİLİKLER DEVAM EDİYOR

Sirha İstanbul’da bu seneki birdiğer yenilik ise yükselen bir trendolan dondurmaya özel bir alan olacak. Sunum ve workshoplarla sektörünbeklentilerine yanıt verecek olan bu alanla, Sirha İstanbul sektörde farkyaratmaya devam edecek.

Gastronomi sektöründe çatı görevigören Sirha İstanbul’da, tüm bu etkinliklerin yanı sıra sektördeki yerel veuluslararası son trendler, yenilikler, sektörün ihtiyaçları ve beklentileri özel konferanslarda masaya yatırılacak.

Sirha İstanbul’da Sırma Güvenmoderatörlüğünde Alican Akdemir & Yiğit Akdemir, Yeme İçme İşleri konusunuele alırken Olcay Silahlı, Fazla Gıda Platformu ile “Senden Girişimci Olur mu?” başlığıyla yeni nesil girişimcileriözendirerek onlara yol gösterecek ve ilham olacak hikayeleri paylaşacaklar.

Sırma Güven moderatörlüğünde MügeAkgün, Yelda İpekli, Elif Edes Tapan ve Aylin Yazıcıoğlu“Güç Kimde?” sunumu ile gıda sektöründe yer alanişletme ve şeflerin tanınırlıklarının artırılmasına yönelik yapılan yazılı,görsel ve sosyal medya çalışmalarının marka bilinirliğine olan katkısı ve buçalışmaların tüketici zihninde oluşturduğu konum değerlendirilecek.

Gamze Cizreli moderatörlüğünde Sibel Gözüyukarı – Mayi Tuz – Kaynak Tuzunu ele alırken, Pınar Polat Güven - Pinoa – Kinoa konusunu “Toprağın Kadınlarından Sofralara” başlığıylaaile ekonomisine tarım yaparak ve katma değer almadan çalışarak katkıda bulunankadınların ekonomiye kazandırılması amacıyla hayata geçirilen projenindetaylarını paylaşacak.

“Doğru Sipariş / Stok Yönetim Uygulaması Nasıl Olmalı?” sunumuylasipariş/stok yönetim uygulamalarının doğru yapılması halinde sağladığıkolaylıklar hem firmalar hem tüketiciler gözünden değerlendirilecek.

“Temiz Tabağın Hikayesi” isimli sunum ise İpek Ege moderatörlüğünde gerçekleşecek ve Şef  Uğur Alparslan, Şef Rafet İnce, Şef Tevfik Alparslan, Şef Ebru Baybara Demir, Şef Aydın Demir, Şef Özay Akar, Şef Mehmet Yalçınkaya, Şef  Erkut Abda, Şef Rıza Belenkaya, Şef MehmetUzunöz, Şef Hüseyin Gürsoy, Şef Özhan Şivetoğlu, Şef  Murat Deniz Temel, Şef Umut Eyioğlu, Şef Erdem Dırbalı, Şef Aylin Yazıcıoğlu, Şef Umut Sonat Güner, Şef Muhsin Ertürkive Şef Eyüp Kemal Sevinç konuşmacıolarak yer alacaklar. Sunumda tamamen “bağımsız, özgür bir şef hareketi”olan ve Türk gastronomi dünyasında bakış açılarını ve alışkanlıklarıdeğiştirecek Temiz Tabak Hareketi’nin doğuş hikayesini ve şef manifestosununmaddelerini imzacı şefler anlatacak.

Meliha Okur moderatörlüğünde, AyşinIşıkgece, Durukan Duru, Arman Badur ve Sencer Solakoğlu  “Tohumu Tanıyor musun?”sunumuile tohum konusunda bilinen yanlışları düzeltmek, bilgi vermek, gastronomi içinönemini ve şeflerin bu konudaki sorumluluğunu vurgulayacağı bir oturumgerçekleştirecek.

Osman Serim moderatörlüğünde, İlhan Koçulu, Elif Ovalı, Filiz Hösükoğlu “Şef Mönüye Yerel Ürün Koyarsa KimKazanır?” oturumunda coğrafi işaretli ya da yöresel ürünlerin şefler tarafındandaha çok kullanılmasının ürün ve sektöre katkısı değerlendirilecek.

Umut Sonat Güner moderatörlüğünde, Seray Erçetin - Zeytinyağı, Ebru Erke - Su, Ufuk Alpat – Bal konusunu ele alarak“ Nasıl Bilirsin? Zeytinyağı, Su ve Bal Üçlemesi” sunumu ile bir şefin iyi hammaddeyi seçebilmesi içinbelirli ürünlerden yola çıkaracak basit taktikler vererek bu konuda algıoluşturacak bir oturum gerçekleştirecek.

Aslı Pasinli moderatörlüğünde “Akıllı Ol Akıllı: Tüketirken Tükenmesin, Kirlenmesin!” sunumu ile çevreye duyarlıtasarımlar ile kullan at plastiklerin çevreye, gıdaya verdiği zararlarınazaltılması ile ilgili çalışmalar incelenecek, şeflerin üzerine düşensorumluluk masaya yatırılacak.

Betül Bildik moderatörlüğünde AysunThe Sütçü, Shirley Kanton “Trendler” sunumu ile gastronomide yeni trendlerve inovasyonlar paylaşılacak.

İpek Ege moderatörlüğünde OnurÖzüvar, Fabio Brambilla, Kaya Demirer “DoğruBilinen Gıda Güvenliği Yanlışları” adlı başlığıyla gıda güvenliği ileilgili gerçekler paylaşılacak ve yanlışlar düzeltilecek.

Murat Arıncı moderatörlüğünde ZaferGürsoy “Osmed Satın Alma Eğitimi” adlıoturumda satın alma planlaması, püf noktaları, tedarikçi seçimi, müzakereyöntemleri gibi konuların işleneceği bu özel eğitim Otel Satın Alma Müdürlerive Eğitimi Derneği tarafından sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ücretsizolarak verilecek.

Son olarak da Sirha İstanbulboyunca şefler ve tasarımcıların bir araya geldiği ‘Gıda için Tasarlayanlar’ isimli bir sergi olacak. Fuar alanında düzenlenecekolan bu sergide 10 tasarımcı 10 ürün hakkında konuşarak sektörü profesyonellerine hitap edecek.

 

 
Kış geldi, beslenmeye dikkat…Yılbaşı Sofralarına Özel Somonlu Spesiyal Tarifler!
 
Bir spor salonundan çok daha fazlası!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
GTD öncülüğündeki Gastro Akademi eğitimleri başlıyor
Gastronomi Turizmi Derneği öncülüğünde kurulan Gastro Akademi eğitimleri, ...
Toskana lezzetlerinin tadı yine damaklarda!
Gastronomi Turizmi Derneği ile World Fine Selections İtalya, ‘Toskana ...
Şeşen Ailesi’nde 3 kuşak aynı sahnede
İlhan Şeşen’in 47’nci sanat yılına özel albümü ‘Hediyem’, Şeşen Ailesi’nde ...
 
2018’in Top Chef’i açıklandı
Türkiye'nin lider toplu yemek ve destek hizmetler sağlayıcısı Sofra/Compass ...
3 kıtadan 18 şef, meze sanatındaki ustalıklarını Antalya'da konuşturdu
Uluslararası Meze Festivali, 2'nci kez Antalya'da eşsiz falez manzarasına ...
4 kıtadan 300'e yakın firmayı İstanbul'da buluşturdu..
Kolombiya Devlet Ajansı ProColombia tarafından düzenlenen Business Matchmaking ...
 
Gastronomi dünyası Brand Week Gastro Sahnede buluşuyor!
Brand Week Istanbul’da bu yıl ilk kez Brand Week Gastro adı altında, gastronominin ...
2. Adana lezzet festivali başlıyor
Bu yıl 12 – 14 Ekim tarihlerinde Adana Valiliği’nin ev sahipliğinde “Gelenekselin ...
Metro Türkiye yemeğe davet ediyor
Bu yıl ilk kez 'Türk Mutfağı' temasıyla yapılacak 'Restoran Haftası'nın ...
 
MEKANLAR
YAZARLAR
FAVORİ LEZZETLER GAZETESİ
FACEBOOK'TA FAVORİ LEZZETLER
CHEFLER
BLOGGERLAR
TWITTER'DA FAVORİ LEZZETLER
Favori Lezzetler • Hakkımızda • Künye • Reklam • İletişim
HABERLER
• Etkinlik • Gezi&Seyahat • Avm • Favori Oteller • Kahvaltı Mekanları • Steakhouse • Favori Mekanlar • Eğitim
MEKANLAR
• Türk Mutfağı • Steakhouse • Belçika • Pizzacılar • Mantıcılar • Çay Bahçesi • Dondurmacı • Fırın
CHEFLER
• Chef Rıfat Pir • Chef Ozan Emre Kaya • Chef Serkan Ayyıldız • Chef Mehmet Kudat • Chef Mete Aydınoğlu • Chef Meltem Karakuş • Chef Kumsal Keskinel • Chef Birsen Güner Özlen
YAZARLAR
• Rıfat Pir / Yazar • Gürkan Boztepe • Ayça Lymos / Mekan Yazarı • Ayvaz Akbacak • Haldun Tüzel • Simay Özlü Diniz / Mekan Yazarı • Talip Bayram / Lezzet Gezgini • Barış Timur / Mekan Yazarı