Favori Lezzetlerde Arama Yap

Ara
413

2020 ‘’Türk Mutfağı Yılı’’

Türkler’in tarih boyunca hâkim oldukları coğrafyalar ve bu coğrafyalarda yetişen temel gıda maddeleri ile hazırladıkları yemekler,  Türk mutfak kültürünün ana hatlarını oluşturmuştur.

5332

‘Askıda Su’ uygulaması yoğun ilgi üzerine Ramazan Bayramında da devam ediyor

Sabrın, anlayışın, hoşgörünün ve dayanışmanın güçlendiği bir Ramazan ayını daha geride bırakarak, bayramı karşıladığımız şu günlerde belki birlikte olamamanın özlemi içindeyiz ama paylaşmak hala mümkün.

4240

Evde Bayram ‘Pratik’ Tariflerle Lezzet Şölenine Dönüşüyor

‘Duru Pratik’ ürünleri ile çok hızlı ve kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bayramlık ikramlarınız, sevdiklerinizden uzakta geçireceğiniz bu Ramazan Bayramı’nda, ailenizle en değerli anlarınızı lezzet şölenine dönüştürecek.

13466

Evde Artan Tüketim ve Yükselen Sipariş Trendi, Gıda Sektörünün Dinamosu Olacak

Türkiye’de 14 Nisan’dan bu yana yayılma hızı kontrol atlına alınan, 24 Nisan’da ise ilk kez hastalığı yenenlerin yeni vaka sayısını geçtiği Covid-19 salgını, ekonomide ve sosyal hayatta “yeni normal” döneme geçiş hazırlıklarını hızlandırıyor. Türkiye’de önemli bir ekonomik hacme sahip yeme-içme sektörü ise, yeni döneme ilişkin hazırlıklarını hızla sürdürürken, Covid-19’dan en az etkilenen sektörler arasında yer alması nedeniyle de sektör temsilcilerinin yüzlerini güldürüyor.

5303

Bay Bread dondurmalarındaki lezzet sırrını açıkladı!

Bay Bread dondurmalarının lezzet reçetesinin sırrı doğallığında da saklı. Gerçek meyve ve sütten oluşan Bay Bread dondurma çeşitlerinde hem geleneksel lezzet hem de teknolojinin harmanlandığı bir kıvamda sizlere sunulmaktadır.

6807

Six Sendes Rezidanslarında Doğada Huzuru Dört Mevsim Yayayın!

Sürdürülebilir sağlıklı yaşam konseptini doğanın huzurlu atmosferinde bütünleştiren Six Senses Kaplankaya Rezidansları, mimarisi ve hizmet ayrıcalıklarının yanı sıra üst düzeydeki hijyen ve güvenlik çalışmalarıyla konuklarına eşsiz bir deneyim sunuyor.

3878

Kaya Çiftliği artık Bi’tıkla geliyor

Türkiye’nin ilk kahvaltı market zincirini yaratan Kaya Çiftliği, hedefine e-ticareti koydu. Kaya Çiftliği Yönetim Kurulu Başkanı Zülfikar Kaya, “Yıla girerken yurt dışı ve HORECA hedeflerine ağırlık verdik. 2020 ilk çeyreğinde %20 büyüme gerçekleştirdik. Günde 200 ton, ayda 6 bin ton süt işleme kapasitesine ulaştık. Şimdi en önemli hedefimiz perakende de yakaladığımız başarıyı e-ticarette de yakalamak” diyor.

Devamını Gör