Gülten Özdemir Blogger


Hakkında

Merhabalar
BEN kimmiyim, mutfak sevgisini sosyal medyaya taşıyan bir blogger.  

Yeni lezzetleri keşfederek, yapmayı, paylaşmayı, sunmayı seven, zaman zaman damak tadımıza uygun  dünya lezzetlerini mutfağına taşıyan 13 yıldır büyük bir aşkla sevgiyle vede büyük emeklerle aynı zamanda da bir çok olumsuzluklara rağmen blog yazarlığını devam ettiren bir anneyim.. Mutfak bilgi ve birikimlerimi de favorilezzetler.com da paylaşarak tariflerimi size ulaştırmak adımı pekiştirmek istiyorum. Sevgi ve saygılar.

 http://www.favorilezzetler.com

136

Tavuklu hünkar beğendi tarifi hikayesi

Hünkar beğendi yemeğinin mutlaka bir hikayesi vardır diye merak ettim biraz araştırdım Buruk ve karşılıksız bir bir aşk hikayesine dayandığını öğrendim Sizlerle paylaşmak istedim .. Rivayete göre 1800’lü yıllarda Sultan Abdülaziz Napolyon’u ziyarete gider. Ve o sırada kraliçeye aşık olur. Ama bu aşk imkansız denecek kadar zordur. Daha sonrasında Sultan da, Napolyon’u kendi sarayına davet etmiş. Ancak davete gidemeyen Napolyon, kendi yerine kraliçeyi gönderniş. Bu sırada Hünkar, heyecanından dolayı yapılan hiçbir yemeği beğenmez olmuş.. Kraliçe ziyarete giderken yanında Fransız bir aşçısını götürmüş. Aşçının Osmanlı mutfağında yaptığı beşamel sosu, Türk aşçının dikkatini çekmiş ve hazırladığı patlıcan közünün üzerine döküp hükümdarına sunmuş.. Sultan yediği yemeği çok beğenmiş. Yemeğin adı o günden itibaren hünkar beğendi yemeği olarak kalmış... Aşkları ise kavuşamadan yarım kalmış. Şimdi gelelim yemeğimizin tarifine...

80

İTALYAN PİDESİ FOCACCİA EKMEĞİ TARİFİ

İtalyan Mutfağından

94

MOR LAHANA ŞERBETİ

Efsane bir Lezzet .Müthiş bir tat

133

Pavlova Tatlısının Yapılışı ve Püf Noktaları

Bir balerin kadar hafif, kırılgan ve narin bir tatlı ....

145

San Sebastiyan Chesscake Tarifi

Son yılların en popüler tatlılarından biri olan San Sebastian yanık cheesecake

140

Patates Püreli Fırında Pırasa

Patates ile pırasanın ne kadar uyumunun müthiş olduğu bilirsiniz. Nefis lezzeti ve sizin sihirli dokunuşlarınız la süper görsele dönüştüreceğiniz, Fırında patates Püreli Pırasa tarifiyle sofralarınızı taçlandırmaya ne dersiniz.

Devamını Gör