Kezban Güleç Blogger


Hakkında

Kendi Mutfağında Şef Hakkında

Yıllarca İstanbul’da yaşadıktan sonra emekli olunca, 2013 yılında Antalya’ya taşındık. 

Yemek yapmak ve mutfak, hayatımın her döneminde ayrı bir yere sahip oldu.

İş hayatından sonra mutfakla daha çok ilgilenecek zamana sahip oldum ve kendimi yemeklerden, mutfaktan alamıyorum. Kendi yaptığım, denediğim tariflerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

2013 yılı başlarında Kendi Mutfağında Şef http://kendimutfagindasef.com adlı blogumu  açtım.

Mutfakla yeni tanışan genç arkadaşlarıma videolu, resimli, anlatımlı, pratik tariflerim ile yardımcı olmak istiyorum.

En önemlisi keyif aldığım bir uğraşım var ve sizlerle birlikte olmaktan mutluyum…

Hürriyet Anne Şef Kezban Güleç in  Tarifleri köşesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.hurriyetaile.com/yemek-tarifleri/anne-sef/kezban-gulec

Youtube kanalım
https://www.youtube.com/channel/UCNRV27dT4-B_vPhf_SH_rSQ
 İnstagram sayfam   
 https://instagram.com/kendimutfagindasef/
 Facebook sayfam     
https://www.facebook.com/Kendi.mutfaginda.sef
 Bana ulaşmak için mail adresimi tercih edebilirsiniz, kendimutfagindasef@gmail.com 
Sayfama hoş geldiniz, sefalar getirdiniz…
51

Patates Püreli Et Sote Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar İftar yemeği, akşam yemeği olarak nefis bir tarifim var sizlere. Aileniz, dostlarınız için hazırlayacağınız sofralar için önerim Patates Püreli Et Sote olur. Ben sunum olarak fotoğraflarda göreceğiniz şekli tercih ettim. Bardak Ölçüm 200 ml.

48

Kete Nasıl Yapılır

Bu gün annemin çok güzel hazırladığı, hepimizin çok severek yediği keteden hazırladım. Farklı yörelerde farklı şekillerde hazırlanabiliyor. Bu biraz daha emek istiyor, açarak yapıldığı için. Tam ölçülü malzeme listesini sizlerle paylaşacağım. Ben mutfak şefi ile yoğurdum, çok rahat oldu. Tam 1.5 kg un ile hazırladım. Ama elinizle yoğurmak isterseniz, elinize yapışmayan bir hamur yoğurmanız gerekir. Bezeleri açarken nişasta kullanabilirsiniz. Korona günlerinde evde nişasta kalmadığı için ben un ile açtım. İç harcını ben tatlı olarak hazırladım. Sadece iç malzemesine şeker koydum. Hamurunda şeker yok. Bardak Ölçüm 200 ml. 22 Tane kete çıktı.

46

Ramazan Pidesi Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar 2020 Ramazan ayı maalesef Corona virüsü nedeniyle evde kaldığımız, sokağa çıkma yasağının olduğu bir döneme denk geldi. Aile büyüklerimiz ayrı yerlerde, içimiz biraz buruk olsa da sizlere tam ölçülü bir ramazan pidesi tarifi vermek istedim. Dışarıya çıkamıyoruz ama bu tarifle evde kendiniz çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Ben mutfak şefi ile hazırladım. Bütün malzemeleri mutfak şefinin kabına koyup, ele yapışmayan kıvamda bir hamur hazırladım. Siz elde hazırlamak isterseniz yine aynı ölçülerle, ele yapışmayan kıvamda bir hamur hazırlayabilirsiniz. Bu ölçüyle, iki tane orta boy ramazan pidesi yapabilirsiniz. Siz de yapmak isterseniz buyrun tarifi.

118

Tam Ölçülü Alman Pastası Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar Hamuru mutfak şefi ile hiç el değdirmeden yoğurdum. Bu ölçülerle tam kıvamında bir hamur oldu. Size önerim 1 su bardağı unu kıyıda tutup, yavaş yavaş gerektikçe ilave etmeniz. Ben kahvaltıdan sonra, öğlene doğru hazırlamaya başladım. Çay saatine yetişmesi için soğumalarını beklerken zaman kaybettim. Size tavsiyem 1 gün önceden veya sabah erkenden ekmeklerini yapmanız. Dinlenerek iyice soğusun. Krema kesinlikle soğuk olmalı. Aynı gün bittiğini söyleyebilirim. Komşularımızla paylaştık. Afiyetle yedik. Bu malzemelerle 15 adet çıktı. Kaç Kişilik 7-8 Hazırlanma Süresi Birinci mayalanma 1.00 saat İkinci Tepsi Mayası 30 dakika Pişirme Süresi 18 dakika Siz de denemek isterseniz buyrun tarifi.

65

Portakal Kabuğu Reçeli Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar Sizlere portakal kabuklarını değerlendirebileceğiniz güzel bir reçel tarifim var. Tatlı yerine bile yiyebilirsiniz bu reçeli. Kalın kabuklu portakalları yedikçe kabuklarını bir poşete koydum ve buzdolabında biriktirip reçelimi hazırladım. İsterseniz pazardan kalın kabuklu portakalları alıp, aynı gün reçelinizi hazırlayabilirsiniz. Ama biz sevgili komşum Şenay Teyzemle kabukları biriktirip öyle yapıyoruz. Şenay Teyzem reçel piştikten sonra, mutfak robotundan geçirip marmelat kıvamına getiriyor. Ama ben tanelerini sevdim, böyle taneli hazırladım. Reçellerim pişer pişmez hemen kavanozlara doldurup kaldırmıyorum artık. Ağzını kapatmadan kendi halinde soğuyor. Sabaha kadar bekliyor. Kıvamına bakıp öyle kavanozlara dolduruyorum. Eğer hemen tüketeceksek ve reçeli az hazırlamışsam soğukken kavanozlara dolduruyorum. Ama reçel çok ve hemen tüketilmeyecekse bir iki dakika kaynadıktan sonra sıcak sıcak kavanozlara dolduruyorum ve mutlaka yeni kavanoz kapağı ile kapatıyorum. Reçel yapmayı çok seviyorum. Ve çok çeşitli meyvelerden reçeller hazırlıyorum. Kendi Mutfağında Şef Blogumda Kışlık Hazırlıklar kategorisinde diğer reçel tariflerime bakabilirsiniz. Siz de denemek isterseniz buyrun tarifi.

161

Balkabaklı Tart Kek Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar İstanbul'dan dönüşte Adapazarı Pamukova dolaylarından aldığım balkabağının bir kısmını doğrayıp, birer pişirimlik poşetlere doldurup kaldırmıştım. Bir poşeti ile balkabaklı tart kek yapmaya karar verdim. Üzerine çok az su ilave ile, kabakların çözülmesini beklemeden, kabakları haşladım.Püre kıvamına getirip koyu kıvamda muhallebi hazırladım. Tabii nişasta kullanmayı ihmal etmeyin. Kek soğumuş, enazından ılık olsun. Muhellebiyi de sıcak kullanmayın.Mutlaka soğuğa yakın olsun. Dolgusunu döktükten sonra buzdolabına kaldırdım. Rengi ve kıvamı fotograflardan göreceğiniz gibi çok güzel oldu. Çay saatlerinizde denemek isterseniz buyrun tarifi.

Devamını Gör