Kezban Güleç Blogger


Hakkında

Kendi Mutfağında Şef Hakkında

Yıllarca İstanbul’da yaşadıktan sonra emekli olunca, 2013 yılında Antalya’ya taşındık. 

Yemek yapmak ve mutfak, hayatımın her döneminde ayrı bir yere sahip oldu.

İş hayatından sonra mutfakla daha çok ilgilenecek zamana sahip oldum ve kendimi yemeklerden, mutfaktan alamıyorum. Kendi yaptığım, denediğim tariflerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

2013 yılı başlarında Kendi Mutfağında Şef http://kendimutfagindasef.com adlı blogumu  açtım.

Mutfakla yeni tanışan genç arkadaşlarıma videolu, resimli, anlatımlı, pratik tariflerim ile yardımcı olmak istiyorum.

En önemlisi keyif aldığım bir uğraşım var ve sizlerle birlikte olmaktan mutluyum…

Hürriyet Anne Şef Kezban Güleç in  Tarifleri köşesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.hurriyetaile.com/yemek-tarifleri/anne-sef/kezban-gulec

Youtube kanalım
https://www.youtube.com/channel/UCNRV27dT4-B_vPhf_SH_rSQ
 İnstagram sayfam   
 https://instagram.com/kendimutfagindasef/
 Facebook sayfam     
https://www.facebook.com/Kendi.mutfaginda.sef
 Bana ulaşmak için mail adresimi tercih edebilirsiniz, kendimutfagindasef@gmail.com 
Sayfama hoş geldiniz, sefalar getirdiniz…
6

Mürdüm Eriği Pestili Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar Ekim ayının 10’u oldu. Hala kışlık hazırlıklara devam ediyorum. Mürdüm eriğinden pestil hazırladım. Tadı, kıvamı o kadar güzeldi ki sormayın . 3 kg için 1 su bardağı şeker kullandım. Ekşilik olursa alması için şekeri kullandım. Ama hiç gerek yokmuş. Siz hazırlarken eriklerin tadına bakın, şeker kullanmayabilirsiniz. Ben atıştırmalık olarak hazırladım. Bu yüzden nişasta kullanmadım. Sadece püre haline getirilmiş meyve yeterli pestil için. Ben fırında kuruttum.4 Tepsiyi fırın raflarına yerleştirdim. Arada alt üst edip, yer değiştirerek kurumalarını sağladım. Eğer bahçeniz varsa, tepsilerin üzerine tülbent serip, açık havada kurutabilirsiniz.

5402

Taze Fasulye Salatası Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar Yeşil Fasulye Salatası hazırladınız mı hiç? Yeşil fasulyeleri buharda pişirdim. Buharda pişirme aparatı yaygın olarak kullanılıyor artık. Tencerenin içine 1 cm kadar su koyup, üzerine tel süzgeç gibi buharda pişirme aparatını koyun. İçine istediğiniz sebzeleri ekleyin. Ağzını kapatın. Sebzeler haşlanıncaya kadar pişsin. Piştikten sonra üzerine buz koydum renginin yeşil kalması için. Bunu yeşil sebzeler için çoğunlukla yapıyorum. Renklerinin canlılığını koruması için üzerine buz ve soğuk su koyuyorum. İçine artı olarak sevdiğiniz, uygun gördüğünüz sebzeleri ekleyin derim. Ben taze haşlamış mısır kullandım. İsterseniz konserve olarak kullanabilirsiniz.

78

Patates Püreli Et Sote Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar İftar yemeği, akşam yemeği olarak nefis bir tarifim var sizlere. Aileniz, dostlarınız için hazırlayacağınız sofralar için önerim Patates Püreli Et Sote olur. Ben sunum olarak fotoğraflarda göreceğiniz şekli tercih ettim. Bardak Ölçüm 200 ml.

78

Kete Nasıl Yapılır

Bu gün annemin çok güzel hazırladığı, hepimizin çok severek yediği keteden hazırladım. Farklı yörelerde farklı şekillerde hazırlanabiliyor. Bu biraz daha emek istiyor, açarak yapıldığı için. Tam ölçülü malzeme listesini sizlerle paylaşacağım. Ben mutfak şefi ile yoğurdum, çok rahat oldu. Tam 1.5 kg un ile hazırladım. Ama elinizle yoğurmak isterseniz, elinize yapışmayan bir hamur yoğurmanız gerekir. Bezeleri açarken nişasta kullanabilirsiniz. Korona günlerinde evde nişasta kalmadığı için ben un ile açtım. İç harcını ben tatlı olarak hazırladım. Sadece iç malzemesine şeker koydum. Hamurunda şeker yok. Bardak Ölçüm 200 ml. 22 Tane kete çıktı.

73

Ramazan Pidesi Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar 2020 Ramazan ayı maalesef Corona virüsü nedeniyle evde kaldığımız, sokağa çıkma yasağının olduğu bir döneme denk geldi. Aile büyüklerimiz ayrı yerlerde, içimiz biraz buruk olsa da sizlere tam ölçülü bir ramazan pidesi tarifi vermek istedim. Dışarıya çıkamıyoruz ama bu tarifle evde kendiniz çok rahatlıkla yapabilirsiniz. Ben mutfak şefi ile hazırladım. Bütün malzemeleri mutfak şefinin kabına koyup, ele yapışmayan kıvamda bir hamur hazırladım. Siz elde hazırlamak isterseniz yine aynı ölçülerle, ele yapışmayan kıvamda bir hamur hazırlayabilirsiniz. Bu ölçüyle, iki tane orta boy ramazan pidesi yapabilirsiniz. Siz de yapmak isterseniz buyrun tarifi.

160

Tam Ölçülü Alman Pastası Tarifi

Merhaba Sevgili Arkadaşlar Hamuru mutfak şefi ile hiç el değdirmeden yoğurdum. Bu ölçülerle tam kıvamında bir hamur oldu. Size önerim 1 su bardağı unu kıyıda tutup, yavaş yavaş gerektikçe ilave etmeniz. Ben kahvaltıdan sonra, öğlene doğru hazırlamaya başladım. Çay saatine yetişmesi için soğumalarını beklerken zaman kaybettim. Size tavsiyem 1 gün önceden veya sabah erkenden ekmeklerini yapmanız. Dinlenerek iyice soğusun. Krema kesinlikle soğuk olmalı. Aynı gün bittiğini söyleyebilirim. Komşularımızla paylaştık. Afiyetle yedik. Bu malzemelerle 15 adet çıktı. Kaç Kişilik 7-8 Hazırlanma Süresi Birinci mayalanma 1.00 saat İkinci Tepsi Mayası 30 dakika Pişirme Süresi 18 dakika Siz de denemek isterseniz buyrun tarifi.

Devamını Gör