Mazlum Sevinç Chef


Hakkında

 Merhabalar ben mazlum sevinç 04.04.1981 BİTLİS /TATVAN  doğumlu mesleğime 1997 başladım 23 yıllık bir emek ile yol aldım tabi ilk ustalığım fırıncı olarak başladım 3 yıl Bitlis Tatvan da çalıştım kendi iş yerimiz de... 2 bin yılında İstanbul da hacı oğlu lahmacun da  lahmacun ustası olarak iş başı yaptım 1 yılın sonunda askerliğim başladı askerlikte mutfak ta gece aşçı başı olarak bitirdim askerlikten sonra Tekirdağ da Hatay sofrasında  aşçı  olarak çalıştım 2 yıl.. O yıllardan sonra bir çok mekan da yer aldım kendimi geliştirmek amacıyla farklı oteller farklı restaurantlar da bulundum bodrum Marmaris İzmir Ankara Karadeniz bölgesi İstanbul Kıbrıs gibi Bir çok ilde ve yerde çalışarak bir ileri adım attım. 

Akdeniz karpaz üniversitesi dalı altında eğitim alarak AŞÇILIK (Excutive cheflik, gastronomi uzmanlığı sertifikalarını alarak ardından ULUSLARARASI GASTRONOMİ FEDERASYONU tarafından Master chefs belgesini aldım bir çok programda ve yarışmalarda yer aldım ardından bana bu yolda emeği geçen bir dost a teşekkürü borç bilirim sevgili chefim MEHMET KUDAT desteğinden dolayı çok teşekkür ediyorum bu gün bu ortamda ve favori Lezzetler ekibinde kendisiyle aynı çatı altında olmaktan gurur duyuyorum... Sevgi ile dostluk ile tariflerimi siz değerli okurlara buradan paylaşmaya devam EDERİM.  SAYGILARIMLA  MAZLUM SEVİNÇ. 

68

Papaz yahnisi

Merhabalar sevgili okurlar yeni ve çok lezzetli bir tarif ile sizlerleyim umarım beğenirsiniz şimdiden afiyet olsun.

139

Çıtır Pirizola

Merhabalar yeni bir tarim ile sizlerle'yim umarım beğenirsiniz şimdiden teşekkürler..

162

Kuzu pirzola

Merhaba sevgili arkadaşlar güzel bir kuzu pirzola eti için buradayım...

182

Biftek Marine

Merhaba arkadaşlar Iyi bir biftek (marine) terbiyesi için yumuşak ve çok lezzetli tarifim için

196

Rossa pirzola (kızıl)

Bu kuzu pirzola için şaşırtıcı sos oluşturmak.. Sarımsak Kahverengi Şeker Balzamik Sirke arnavut biberi Esmer şeker, özellikle balzamik sirke ile birleştirdiğin de mükemmel bir lezzet elde edersiniz Gerçekten yemeğin yoğunluğunu ortaya çıkarır Sarımsak her zaman lezzet ve et için çok iyidir yapabileceğim her şeye eklemeyi seviyorum!

Devamını Gör