Mehmet Kudat Chef


Hakkında

BOLLUK BEREKETİN SİMGESİ AŞURE 
 Hz. Nuh’tan bugüne Aşure’nin hikayesi
AŞURENİN ANA YURDU ŞIRNAK  CUDİ DAĞI ve günümüze 
aşure haftasının gelmesi ve aşure tariflerinin araştırıldığı bu günlerde aşurenin tarihçesine değinmek istedim aşure Hz.Nuh'tan bu günümüze gelmektedir bazı rivayetlere göre Hz NUH un gemisi şırnakın cudi dağına inmesi ile birlikte gemide kurtulanlar cudi dağının eteklerinde bulunan heştan somali adını taşıyan ve şimdiki adı yoğurtçular köyü olarak adlandırılan kırsal alana yerleştikten sonra yapılan bir şükür tatlısıdır
Aşurenin varoluş hikayesinin Hz. Nuh tufanı ile başladığı rivayet edilir. Aşure yüzyıllardan günümüze kadar değişmeyen bir gelenek haline gelmiştir. Muharrem ayının 10. gününden itibaren Aşure pişirilerek, dağıtılır

Aşure tatlısı geleneği, Muharrem ayına mahsus güzelliklerden birisidir. Millet olarak, Muharrem ayında ve bu ayın 10. gününden - yani bugünden - itibaren Aşure tatlısı pişirilerek dağıtılması geleneğini gayet güzel bir şekilde sürdürmekteyiz.
Bugüne 'Aşure Günü' denmesinin nedeni Muharrem ayının onuncu günü olmasındandır.
'Aşura' ismi ise Arapçada 10 manasına gelen aşara kelimesinden türemiştir.
Ancak zaman içinde bu kelime toplumuzda aşure olarak değiştirilmiştir. Aşure pişirmek Osmanlı'dan sonra daha da önem kazanmıştır. Aşure geleneğinin Nuh peygamber zamanından geldiği bilinmektedir.
HZ. NUH (A.S.) İLE BAŞLADI
Aşurenin varoluş hikayesinin Hz. Nuh tufanı ile başladığı rivayet edilir. Hz.Nuh, Hz. İdris peygamberden sonra gönderilen peygamberlerden biridir.
Aşurenin hikâyesi sizler için 
Araştırma yapmak istedik 
Kaynak: serdar atabey
Şırnak
  yazan 
Milliyet gazetesi favori lezzetler Mekan ve yemek yazarı mehmet kudat
109

Mutfakta nelere dikkat etmeliyiz!

ET BALIK TAVUK SAKLAMA KOŞULLARI malum (covid-19) corona virüs nedeniyle eve aldığımız stok yiyecekler alışveriş yaparken en son etleri satın alın. Et sularının diğer yiyeceklere bulaşmaması için mutlaka ayrı bir poşete koyun.

114

Perde Pilavı

Perde Pilavı yapılışı

120

Doho Satır Köfte

Doho Satır Köfte yapılışı

103

Çökertme Kebabı

Çökertme Kebabı yapılışı

110

Dana Sarma Apakla

Dana Sarma Apakla yapılışı

Devamını Gör