> Tarifler > Sarma ve Dolma Tarifleri

Kiraz Yaprağı Sarması ( Malatya Yöresel Lezzet )

Malzeme
500 gr kiraz yaprağı
1.5 su bardağı malatya usulü yarma (unlu bulgur )
1.5 su bardağı su
1 tatlı kaşığı tuz
2 adet kuru soğan
1/2 su bardağı zeytinyağı
250 gram yoğurt
1 adet yumurta
1 yemek kaşığı malatya usulü erik eşkisi
1 yemek kaşığı un

malatya ya özgü çoğrafi tescilli bir yöresel lezzet

YAPILIŞI

Öncelikle kiraz yapraklarını bir tencerede 3-4 dk. haşlıyoruz. ( annem ile :) yazın haşlayıp yaptığımız için buzluğa attığımız sarmaları şimdi sadece buzluktan çıkartıp çözüldükten sonra kullanıyoruz) suyunu süzdürüp bir kenara alıyoruz.

Sonra yarmayı (unlu bulgur bir kaba alıp üzerine kaynamış sıcak su ve 1 tatlı kaşığı tuz ilave edip kapağını kapatıp 5dk. dinlendirerek ıslatmış oluyoruz.

Dinlendirdiğimiz yarmayı (unlu bulgur) ve 1 su bardağı suyu da ilave edip cıvık bir hamur elde edelim.

Kiraz yapraklarını açıp ufak sıkma halinle ( serçeparmağı kalınlığında olacak şekilde kenarlarını içe katlamadan sarıp tenceremize diziyoruz) sarıyoruz) Hamurunuz yaprakların dışına taşabilir sorun olmaz.

Sarma işlemi yapraklar küçük olduğundan biraz uzun sürebilir ama sarma işlemi bitince tenceremizi ocağa alalım ve sarmaların üzerini geçicek kadar su ilave edelim biraz da tuz atıp üzerine bir tabak ve tencerenin kapağını kapatalım.

Kaynamaya başlayınca kapağı taşmaması için açalım ve ocağın altını kısıp 15dk. kadar pişirelim ve piştikten sonra da suyunu süzüp üzerine soğuk su döküp tekrar tamamen suyunu süzelim.

2 adet kuru soğanı küp küp doğrayıp bir tava da zeytinyağını kızdırıp soğanları ekleyip karamelize edip ocaktan alalım.

SOSU İÇİN

Yoğurdumuza un, yumurta ekleyip çırpıyoruz ılık su bırakarak ayran kıvana getiriyoruz.içine erik eşkimizi bırakıp ocağa alıyoruz kaynayana kadar karıştırıyoruz kaynadıktan sonra köfteleri içine bırakıp tuzunu karamelize etmiş olduğumuz soğandan 1 yemek kaşığı ayranlı sosumuza ilave edip 10 dakıka kısık ateşte pişiriyoruz..

Oçağın altını kapattıktan sonra karamelize edilen soğana 1 kepçe ayran sosunu ekleyip tabaklara servis edilen köftelerimizin üzerine karamelize edilen soğan sosumuzu ekleyip afiyetle yiyoruz ????İlginizi çekebilecek diğer içerikler |


Cumali Çetinkaya

Malatya Profesyonel Aşcılar ve Pastacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ramada Plaza Altınkayısı Hotel Executive Chef

Devamını Gör

Değerlendirmeler| En Favori Yorumlar

0 Diğer Kişi yorum yaptı

Yorumlar (0)