> Tarifler >

Yine, Yeniden Gastronomik Yarışmalar Başlıyor!

Turizm sezonunun kapanmasıyla birlikte turizm gastronomi camiasında yarışmalar da başladı. Diğer bir tabirle “Yarışma Sezonu” açıldı.

Türkiyede Gastronomik Yarışmaları 1995 yılında başlatan, Türkiye Lezzet Hareketi Başkanı Vasfi Pakman’ın ardından; Yemek ve Lezzet konulu: Uluslararası, ulusal, yöresel yarışmalar hız kazandı, nerdeyse aldı başını gidiyor. Aslında iyi de oluyor, tabii bir yere kadar. Her işte, her yapılanmada olan rekabet yarışmalarda da kendini gösteriyor. Bazı yarışmalar; Sn Pakman gibi, ehil ellerde, işi bilenler, mutfağından yetişenler, hem fiziksel hem de duygusal olarak yaşayanlar, bu işe kendini verenler tarafından düzenlenir, konunun etiğine, ahlakına, emeğine vakıf kişi ve kuruluşlar tarafından yapılırken, maalesef bazı yarışmalar ise; Tamamen meslek dışı, hasbelkader bu işin bir ucundan şans eseri yakalamış, tamamen ticari düşüncelere yönelik düzenliyenlerle, ikbali saadetleri (mutlu gelişimleri) uğruna biad eden  meslekdaşlarımız tarafından bilerek veya bilmeyerek desteklenmekte, sürdürülmekte.

Profesyonel şeflik mertebesine erişmiş, işletme sahibi veya ülke genelindeki  saygın işletmede icrai sanat eyleyen şeflerimiz de bu yarışmalara katılabiliyorlar. Bu düzeye gelmiş değerli şeflerimiz, neyin ne olduğunu, kimin ne yaptığını gayet iyi bildiklerinden, iştirakleriyle bu tür yarışmalara renk veriyorlar. Onların bu yarışmalarda aldıkları neticeler hiç önemli değil, onlar kendilerini kanıtlamış başarılı şefler, camianın göz bebekleri, işleri var, kişilikleri var, yaptıkları ile kendilerini ispatlamışlar.

Dikkat edilmesi gerekenler; Bu işin yenileri, meslek okullarından, gastronomi akademilerinden gelenler. İstikbali bu saygın meslekte görüp üniversitelerin gastronomi bölümlerine gidenler, esas diploma ve mesleklerini bir kenera bırakıp, büyük ücretler ödeyip özel gastronomi eğitimi alanlar, yada hayatın bir çok aşamasından geçtikten sonra bu işe gönül verip bu meslekle ilgili üniversite sonrası lisans yapanlar. Daha da önemlisi, kısıtlı bütçeleri, yetersiz çalışma ortamları, eksik ve olmayan materyalleri, gönüllerindeki coşkuyla bu yarışmalara katılan pırıl pırıl gençlere sevgili evlatlarımıza, kardeşlerimize, küçüklerimize, onların arkasında onurla, gururla, duran değerli hocalarımıza, aldıkları sonuçlara, yaşananlara;  Üzülen, sevinen, hisseden, bu hislerle gözleri dolan, gülümseyen ama içleri kan ağlayan, öğretmenlerimize dikkat diyorum. Verilen yarışma kurallarının, yarışma sitelerinde yayınlanan kuralların, dikkatle okunması, öğretmenlerle birlikte incelemesi şarttır.

Uluslararası yarışmalarda jurilerin dikkat ettiği hususlara dikkat çekiyor, katılımcılara örnek olması için aklıma gelenlerden bir kaç tanesini sayabilirim. Mesela: Sıcak yemekler sıcak tabaklarda Z.yağlılar tatlılar soğuk tabaklarda servis edilmelidir, tabak dizaynında kullanacağınız malzemelerin yenilebilir ve işlenmiş olması da önemlidir, sapladığınız bir biberiye dalının 30 saniye bile olsa tavada çevrilmesi gibi, sürpriz sepetlerde; Az olan malzeme başlangıç, çok olan malzeme ana yemek için seçilmelidir, porsiyonlar doyurucu fakat abartısız olmalıdır. Her yarışmacı, profesyonel olarak düşünülür ve juri değerlendirmesini ona göre yapar. Kabuklar kalın soyulmamalı, israftan kaçınılmalı, minimum malzeme, maksimum şekilde değerlendirilmeli, fiyatlama her zaman göz önünde bulundurulmalı ve zaman çok iyi kullanılmalıdır. 

Değerli yarışmacılar, sevgili gençler, başarıya ulaşmak kolay değildir, ruhunuzdaki zenginlikleri isteseniz de bu kısa sürede tabaklarınıza yansıtılamaz, güzellikler sabır ve zamanla belleklere yerleşir. Hepinize başarılı, güvenli, yüksek motivasyonlu, haksızlıklardan uzak yarışmalar dilerim.

 İlginizi çekebilecek diğer içerikler |


Haldun Tüzel

Chaîne des Rôtisseurs. Lezzet Konfederasyonu YKÜ, Lezzet Profesyonelleri Derneği Bşk., Lezzet Gazetesi Köşe Yazarı, Gurme, favorilezzetler.com yazarı..

http://www.favorilezzetler.com

Devamını Gör

Değerlendirmeler| En Favori Yorumlar

0 Diğer Kişi yorum yaptı

Yorumlar (0)