Haldun Z. Tüzel Mekan Yazarı


Hakkında

117

Lezzet yolculuğun da Simit

Sonbaharın gelmesiyle İstanbul yine koyu renkli ve puslu görüntüsüne büründü, havanın nemi de insanların hüznüyle karışmış gibi, sokaklar dökülen yaprakların alacalı renkleriyle doldu, bazı sokaklarda, özellikle Levent sokaklarında dökülen at kestaneleri, geçen arabaların tekerlekleri altında bazen patlıyor bazen bir fişek gibi ilerilere doğru fırlıyor, seyyar dondurmacıların yerini kestane kebap aldı,, yakın gecelerde de bozacılar kendilerini gösterecek, kalktı, kalkacak, kalkıyor derken, tekrar yerlerine döndüler haberleri geldi simitçilerin.

121

Osmanlı Mutfağı Lafazanlıkları

Son günlerde, daha doğrusu son dönemlerde o kadar moda oldu ki Osmanlı mutfağı, Osmanlı yemekleri furyası, herkeste bir Osmanlı Yemekleri sevdası, ama bilmeden yazdıkları, bilmeden kovaladıkları, bilmeden bir trendin peşine düşmeleri; bu işe gönül vermiş, mutfak sanatını yüceltmeye, kendinden kattıklarıyla Türkiye mutfağını bir yerlere getirmeye çalışan, yeni neslin ufkunu karartıyor, yanılgılara düşmesini sağlıyor.

146

Yine, Yeniden Gastronomik Yarışmalar Başlıyor!

Turizm sezonunun kapanmasıyla birlikte turizm gastronomi camiasında yarışmalar da başladı. Diğer bir tabirle “Yarışma Sezonu” açıldı.

179

Sarma değil, dolma

Herkeste bir Osmanlı Mutfağı merakı, herkeste bir Osmanlı yemekleri sevdası, nedir bu nereden geliyor anlamıyorum,. Sokakları dolaşırken, her üç veya beş lokantadan birisi olmuş Osmanlı lokantası.

106

Kadim lezzet kaymak

Sizlere bu ay, eski bir lezzetten bahsetmek istiyorum, unutulmaya yüz tutan, bilinen değerini kaybetme yolunda, gittikçe lezzetinden, rayihasından kaybeden, ülkemizde çok eskiden beri bilinen,ve kullanılan, Osmanlı saray mutfağının gözdelerinden, çok amaçlı tüketilen, kadim bir lezzet; kaymak..

116

Beyoğlu

İstanbul’un en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Beyoğlu’nun tarihçesi Bizans dönemine kadar uzanır, hatta hala Bizans döneminden uzanan Venedik ve Ceneviz kökenli yerleşimler ve Lövanten olarak adlandırılan aileler, günümüzde de devam etmektedir.

Devamını Gör