Talip Bayram Mekan Yazarı


Hakkında

Talip Bayram Kimdir?
Gazeteci - Yazar
 
Siirt' lidir. Marmara Üniversitesinden 1991 Yılında mezun olmuştur. Medya, Otomotiv, Pazarlama, Sigorta, Hazır Giyim Tekstil ve Restoran sektörlerinde üst düzey yöneticilikler yapmıştır. Hyundai Asgüngüzler Genel Müdürlüğü, Hürriyet Gazetesi Satış Pazarlama Grup Müdürlüğü, Çift Geyik Karaca Giyim Kurumsal İletişim Direktörlüğü yaptığı görevler arasında. Gastronomi alanında ise Kübban Gaziantep Mutfağı Restoranlarında Genel Müdürlük görevinde bulunmuştur. Daha sonra kısa bir müddet İstanbul Başakşehir’de Osmanlı Saray Mutfağı alanında faaliyet gösteren çok büyük bir Restoran da İşletme Müdürlüğü yapmıştır.
 
Halen, Gastronomi, İletişim ve Marka alanında Danışmanlığının yansıra,  Günlük çıkan Analiz Gazetesi, Diriliş Postası Gazetesi ve Milliyet Favori Lezzetler Gazetesinde Gastronomi alanında yazılarına devam etmektedir.
Güvenilir Ürün Platformu icra kurulu, Ekonomi Gazetecileri Derneği ve üyelikleri bulunmaktadır.
143

Gemlik’te Anadolu Kadını Yardımlaşıyor

Anadolu Kadını Sağlık Çalışanını, Polisini Bu Zor Zamanda Unutmadı.

244

Geleneksel Kahvaltımız Zayıflatır mı?

Güne Kahvaltı ile başlamak zayıflatır mı? Evet zayıflatır, özellikle geleneksel kahvaltı kesinlikle zayıflatır.

53

Yemek Kültürünün İnsan Yapısına Etkileri

Son yıllarda ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada obezite başını almış gidiyor. Bu gidişe bir dur demek lazım. Hamburger tarzı yiyecekler, asitli içecekler bize ve evlatlarımıza güzel bir yarın vadetmiyor. Aynı zamanda sağlıksız beslenmeye bağlı olarak kanser hastalığının sürekli artış gösterdiğini birçok bilim adamı haykırarak söylemeye devam ediyor.

59

Gastronomi Turizminin Gözbebeği Gaziantep Gastronomi Turları

Yapılan Araştırmalara göre dünya üzerinde seyahat eden kişi sayısı 1 milyarı aşmaktadır. Ve bu seyahat planlarını belirlemede, yemek kültürünün %50’nin üzerinde belirleyici rolü olduğu biliniyor. Uçak fiyatlarının 2-3 ay önceden alınması şartıyla çok ucuzladığı günümüzde, günübirlik Antep’e gitmek, akşama kadar bu şehrin yemek ve tatlılarını tatmak normal olmaya başladı. Bu enfes lezzetleri yerinde ve orijinal haliyle tatmak her zaman tercih edilmektedir. Her ne kadar İstanbul’da Gaziantep Mutfağını çok iyi temsil edilen mekanlar olsa bile yerindeki gibi olmuyor. Etinden mi suyundan mı bilinmez. Ama farklı bir tatları olduğu muhakkak.

53

Ramazanda Sağlıklı Beslenebilir miyiz?

Neden olmasın. Ramazan, normal zamanlardan farklı olarak uzun bir süre vücudu dinlendirdiğimiz bir zaman dilimidir. Oruç tutmanın Sağlık açısından çok faydalı olduğuna da inanıyorum. Hatta şu aralar uzun dönem aç kalarak diyet sistemlerini uygulayanlar bile var. A

44

Konseptin kadar iyi mekansın!

Her mekânın ve özellikle Restoranların kendine özgü bir konsepti olmalı;

Devamını Gör