Faros Hotel Restaurant Sultanahmet

Modern dekorasyonu, güleryüzlü personeli ile 2 si suit 30 odadan oluşan butik otel Faros Hotel Restaurant turistler tarafından büyük ilgi görüyor.

Sunucu, Şef, İşletmeci Özlem Mekik ile Aşcılar Derneği Eski Başkanlarından İsmail Ay Covid 19’un yeme içme sektörüne etkilerini konuştuk.

Chef Adnan Keskin'den Izgara Sinarit

Herkese mutlu günler; Gastro Yaşam ’Yöresel Lezzetler Etkinlikleri’ ülkemizin kendisine özgü lezzetlerini ön plana çıkartarak büyük rol oynuyor.

EMIT Fuarında Afyon Rüzgarı

Afyonkarahisar Belediyesi, İstanbul’da düzenlenen 24. EMIT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda standıyla ziyaretçilerin ilgisini çekti. Afyonkarahisar’ın tarihi, kültürel ve doğal turistik değerlerinin tanıtıldığı stant, ziyaretçilerden ve turizm acentelerinden talep gördü. Afyonkarahisar Belediyesi Avrupa’nın 5’nci büyük büyük fuarı olan EMITT (24’nü Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat) Fuarına katıldı.

Acıbadem Emirzade

Zengin yöresel lezzetlerin yanında Ramazan ayına özel iftariyelikler, salatalar köz patlıcan, çorba (Beyran çorbası, kırmızı mercimek ve tavuk suyu), karışık ızgara, fındık lahmacun, içli köfte ve birbirinden lezzetli bir çok çeşitleri bulunduruyordu.

Ahmet Selçuk İlkan’dan Lezzetli Sözler..

Favori Medya Grubu @favori.lezzetler ve @favorimekanlar olarakn24. EMİTT fuarındayız. Dünyanın en büyük dört turizm fuarı arasında yer alan 24. EMITT’e büyük ilgi.

Devamını Gör