> Haberler > Röportaj

Favori Lezzetler Sordu, Executive Chef Rıfat Sınmaz cevapladı.

Covid 19 öncesi ve sonrası Gastronomi ve Turizm sektöründe neler oluyor? Her şey eskisi gibi olacak mı? Şefler işsiz kalacak mı? Lezzet kaybı yaşanır mı? Favori Lezzetler sordu. Türkiye’nin gözde şefleri değerlendirdi. İşte size İnoksan Danışman Chef Rıfat Sınmaz’ın sektöre dair görüşleri…

Soru: Covid 19 sonrası sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Chef Rıfat Sınmaz: Malumunuz kent hayatında çalışma zorunluluğundan dolayı, beslenme ihtiyacını gidermek için muhtelif yiyecek içecek alanında hizmet veren işletmeler bu ihtiyacı karşılamakta. Bu işletmelerin ürettim ve sunum boyutunda insana duyulan ihtiyaç malumunuz. İnsanlarda oluşan korku ve devletin aynı zamanda pandemi vesilesiyle getirdiği yasaklarda ortada. İşletmeler kapandı ve kapatıldı bu vesileyle. Durum bu şekilde olunca da birçok emekçinin çalışma imkanı kalmadı.

Metropol hayatının devam etmesi ile beslenme ihtiyaçının giderme zorunluluğunu büyük bir çoğunluğunu paket servis veren işletmeler karşılamakta. Ve birçok işletme altyapısını paket servise göre dizayn edecektir. Ve buna bağlı olarak daha az çalışana ihtiyaç duyulacaktır. Bu durumda en az 3 kişiden birinin işsiz kalması demektir. Sektörde emek sömürürünün daha fazla olması demektir. Örneğin daha fazla çalışma saatleri, düşük ücret, mobbing. Yani özetle Covid 19 sonrası durumun daha vahim sonuçlara ulaşacaktır. Halk daha da yoksullacaktır..

Soru: Sizce sektör covid 19 öncesine döner mi? Dönerse ne zaman? Dönmezse neden?

Chef Rıfat Sınmaz: Elbette pandeminin devam etmesi durumunda sektörün eskisi olmayacağı ortada. Mekanlara giren çıkan insan sayısı ortada, insanların korku ve endişeleri pandemi devam ettikçe  sürecektir bu da sektöre olumsuz yansıyacaktır.

Soru: Sektördeki ekonomik daralma personele haliyle de lezzete yansır mı?

Chef Rıfat Sınmaz: Elbette yansır. Örneğin üç kişinin yaptığı işi bir kişiye yaptıracaktır. Bu durum da oluşan baskı ağır çalışma koşulları hijyen e lezzete ve özenli  çalışmaya olumsuz yansıyacaktır.

Sektör kısa vadede çok ağır darbe alacaktır. Uzun merhaba vadede ancak toparlanır..İlginizi çekebilecek diğer içerikler |


Değerlendirmeler| En Favori Yorumlar

0 Diğer Kişi yorum yaptı

Haldun Tüzel

0 Yorum

2020-06-19 06:03:59

Sektörün çok önemli isimleri, çok önemli konulara değinmişler. Muhakkak dikkate alınmalı.Yorumlar (1)